czwartek, 22 grudnia 2011

Figura Chrystusa Upadającego z kapliczki w Koconiu - 1810 r.


Wygląd kapliczki zmienił się od czasów wojny. W Inwentarzu Topograficznym Szablowskiego czytamy opis "KAPLICA. Przy drodze polnej, na pd. od drogi państwowej. Zbudowana w 2. poł. w. XVIII lub 1. poł. w. XIX. Drewniana konstrukcji słupowej, zewnątrz i wewnątrz szalowana deskami. Rzut kwadratowy. Strop z desek. Nadproże wejściowe z wykrojem w ośli grzbiet. Dach namiotowy, kryty gontami, z pazdurem u szczytu, w którym do niedawna krzyż żelazny. Wewnątrz kamienny posąg Chrystusa upadającego pod krzyżem na czworościennym postumencie z cokołem i gzymsem, współczesny budowie kaplicy; wg napisu odnowiony w r. 1883.3 komentarze:

 1. Witam :) Widzę że temat kapliczek w tym rejonie masz opanowany:) jak zauważyłem większość figur przedstawia Chrystusa Upadającego. Znam kapliczkę w Rychwałdku przedstawiającą Chrystusa Nazareńskiego, jednak nie wiem nic na temat historii powstania tej kapliczki :( Masz możę jakieś info w tym temacie? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Rychwałdkiem się nie zajmowałem. Szablowski w swym katalogu nie pisze nic o kapliczkach w Rychwałdku, gdyż albo zinterpretował wiek na czas powstania po 1850 roku, lub studenci których wysłał na penetrację nie znaleźli kapliczki. Jeżeli będę w Rychwałdku to postaram się ją odnaleźć, ale w którym miejscu jej szukać? Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Kapliczka przy głównej drodze po prawej stronie idąc od Rychwałdu, pod nią źródełko. Wrzucę fotki na FBM.

  OdpowiedzUsuń