piątek, 7 czerwca 2013

Madonna Śleszowicka - Figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem w Śleszowicach


Według napisów łacińskich figura została wystawiona przez Jacka Skalskiego w 1749 roku. W wolnym tłumaczeniu: /14 sierpnia 1749/ wybudował/ rodzony pan Jacek Skalski/ Matce Bożej/.


Według strony www.sleszowice.republika.pl  :"Zabytkiem Śleszowic jest również kapliczka Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, znajdująca się nad kościołem, przy drodze Śleszowice - Mucharz. Wybudowana została około 1749 roku. Fundatorem drewnianej kapliczki była dziedziczka Aleksandra Smolarska z okolic Krakowa. Podczas II wojny światowej kapliczka odniosła wiele szkód, toteż po jej zakończeniu państwo Gąsiorkowie przystąpili do jej renowacji. Drewnianą część zastąpiono metalowym zadaszeniem, które chroni cenny posąg przed niszczącymi opadami. Po dziś dzień do kapliczki odprawiane są procesje z pobliskiego kościoła." Podane tam informacje kłócą się z napisami o fundatorze na postumencie.
Jacek Skalski w innych źródłach

W księdze "Objaśnienie obrazu" z XVII i XVIII wieku opisującej cuda, jakich doznali pielgrzymi za wstawiennictwem Matki Boskiej Rychwałdzkiej, znajduje się wpis, który informuje o ofiarowaniu w 1760 roku vota w postaci srebrnego serca z inicjałami Maryi przez Jacka Skalskiego. Oto świadectwo zapisane w księdze:

"Anno 1760 y. 23. February. Ja nizey podpisem wyrazony zeznaję iz zapadszy w smiertelną prawie chorobę y o dalszym Zyciu zdesperowawszy, jak tylko ofiarowałem się do Cudownego Obrazu Matki Przenajświętszej Rychwaldskiej, tak zaraz na trzecim dniu nie tylko uznałem polepszenia, ale do pierwszego przywrocony zostałem zdrowia, Za co po nieskonczone wieki Bogu w Troycy Jedynemu y Matce Jego Nayswiętszey Cześć y Chwała niech będzie.
Jacek Rgala Skalski"1 komentarz:

  1. Przydrożne kapliczki to często perełki sztuki i architektury ...szkoda że niszczeją...

    OdpowiedzUsuń